Äripäev 14 05 98

Korruptsioonikahtlus Tallinna keskturul .     

14. mai 1998

Peeter Raidla

«Korruptsioon (korruptiivne tegu) on ametiisiku tegevus või tegevusetus, millega ta, kasutades ära oma ametikohale või ametiseisundile vastavaid volitusi ja kättesaadavat teavet /…/ tekitab eraõiguslikule isikule põhjendamatute soodustuste tegemisega riigile või Tallinna linnale kahju /…/» (Tallinna linnavolikogu kinnitatud korruptsioonivastase seaduse rakendamise eeskirja saab kasutada keskturu juhtide Margus Kuustiku ja Vadim Poliðtðuki tegevuse suhtes)

AS Tallinna Keskturg on sõlminud erastamise ootel mitu pikaajalist rendilepingut ettevõtte kommertsdirektori Vadim Poliðtðuki ja temaga seotud firmadega, mida Tallinna kesklinna vanem Hannes Kuhlbach peab selgeks ärastamiseks.

Eelmise aasta detsembris tegi ASi Tallinna Keskturg direktor Margus Kuustik ettevõtte nõukogule ettepaneku kaasata keskturu arendamisse kolm erafirmat AS Lepla, AS Abring ja AS Dzebeti. Keskturu nõukogu eesotsas tollase abilinnapea Mait Metsamaaga andis ettepanekule oma heakskiidu. Metsamaad ja Kuustikut sidus varem töösuhe ASis Baltic Tours.

ASi Lepla omanikud on keskturul juba mitu aastat kaubelnud, teise kahe firma kaasamist ei oska aga Margus Kuustik kuidagi seletada. «Nüüd ma muidugi tean, et meie kommertsdirektor Vadim Poliðtðuk on Dzebetiga seotud,» väidab Kuustik. Poliðtðuk ütleb, et ta kohtus Kuustikuga esmakordselt aasta tagasi, kui nad konkureerisid mõlemad keskturu direktori kohale. Mait Metsamaa ettepanekul direktoriks valitud Kuustik kutsus Poliðtðuki enda juurde tööle.

Äriregistri andmetel on Poliðtðuk ASi Dzebeti ainuomanik. Ta ise väidab, et on kuu aega tagasi aktsiad maha müünud, kuid vastab täpsustava küsimuse peale, eks kasutage siis äriregistri andmeid. Poliðtðuk eitab ka isiklikke või rahalisi suhteid ASiga Abring ning selle omanike Tiiu ja Tõnu Serkaga. Samas sõitis ta veel mõned aastad tagasi Tiiu Serka ja Alo Lepa firmale Hotest-AS kuulunud Land Roveriga, enne kui ta vahetas selle isikliku Jaguari vastu. Alo Lepp on nüüd koos kahe Venemaa kodanikuga ASi Dzebeti nõukogu liige.

Nutikas äriidee

AS Dzebeti ostis keskturul ühe müügipaviljoni, millega keskturu kommertsdirektori erafirma omandas ka õiguse osale allrentnikele üüri- ja elektriarveid esitada. Samas on Dzebeti sõlminud pikaajalise lepingu ka keskturu praeguse haldushoone rentimiseks, mille remondiks on Poliðtðuki sõnul kavas investeerida kuus miljonit krooni. Küsimusele, kust firma raha saab, vastab ta lakooniliselt, ärist. Suur osa keskturu avatud müügiplatsist on tänaseks kaetud või katmisel katusgaleriiga. Tööde eest maksid peamiselt AS Abring ja AS Dzebeti. Vastutasuks said erafirmad õiguse ise galerii all kauplejatele platsimaks kehtestada ja raha koguda.

Margus Kuustik ütleb, et AS Tallinna Keskturg ei kaota selle lepinguga midagi, sest endiselt laekub neile renditasu 60 krooni ruutmeetrilt. Turu juhtkonda ei huvita, kui suurt allrenti erafirmad võtavad.

Vadim Poliðtðuk väidab, kauplejate müügikoha maks kallineb 20–30 protsenti. «Investorid peavad ju oma investeeringud tagasi teenima,» põhjendab ta. Müüjad ise kinnitavad, et maks on kahekordistunud.

Vastuseis erastamisele

Enne linnavalitsusest lahkumist kinnitas Mait Metsamaa, et keskturg läheb erastamisele kohe pärast turualuse maa munitsipaliseerimist, mis peaks toimuma veel sellel aastal. Margus Kuustik kinnitab, et nüüd tuleb oodata keskturu erastamist.

Vadim Poliðtðuk on aga igasugusele erastamisele vastu. «Kui erastamine pole eesmärk omaette, siis ei anna keskturu minek eraomanike kätte linnale midagi,» väidab kommertsdirektor. Eelmisel aastal enne Tallinna turgude munitsipaalettevõtte ümberkujundamist aktsiaseltsiks hindas audiitorfirma KPMG Estonia põhivara väärtusest lähtudes keskturu aktsiakapitaliks 4,89 miljonit krooni. Eelmisel aastal luhtunud keskturu erastamiskonkurssi kommenteerides ütleb Poliðtðuk, et keskturu hinnaks pakutud 30 miljonit krooni koos neli korda suurema investeerimiskohustusega oli bluff. Samas kinnitab ta, et keskturul kui kauplemiskohal on hindamatu väärtus.

AS Tallinna Keskturg Poliðtðuki kinnitusel turul ise ei kauple. Tema sõnul püüdis ettevõte müügitegevust arendada vaid paari kuu jooksul eelmisel suvel, kuid siis leiti, et see tekitab tarbetut hõõrumist ja maksuametil võivad tekkida kahtlused. Sellele vaatamata on ASi Tallinna Keskturg 1997. aasta kuludes kirjas külmleti ost 68 000 krooni eest, 22 000 krooni maksev konteinerkiosk ja 24 000 krooni eest soetatud varikatusega välilett. Dzebetile rendile antud turu haldushoone korrastamine läks keskturule maksma ligi 400 000 krooni.

Võitlev vähemus

ASi Tallinna Keskturg kaheksaliikmelisse nõukogusse kuuluv kesklinna vanem Hannes Kuhlbach peab keskturuga toimuvat sulaselgeks ärastamiseks. Pikaajalised rendilepingud on Kuhlbachi sõnul asjatundmatult koostatud, sisaldades samas punkte, mis muudavad lepingute ennetähtaegse lõpetamise raskeks. Kuhlbach ütleb, et veebruaris ettevõtte nõukogus toimunud hääletamisel olid nii tema kui nõukogusse kuuluv riigikogu liige Valve Kirsipuu niisuguste rendilepingute vastu, kuid nad jäid vähemusse.

«Turg tuleb igal juhul erastada,» teatab Kuhlbach. Samas avaldab ta arvamust, et Mait Metsamaa asemele tuleb keegi teine keskturu nõukogusse valida. Metsamaa koha võib saada tema järeltulija linnavalitsuses, endine linnavaraameti juhataja Eve Fink.

Vanad sõbrad

Vadim Poleðtðuki töölaual on Eve Fingi abikaasa, advokaat Margus Fingi visiitkaart. Poleðtðuk kommenteerib, et nad on omaaegsed kolleegid varustuskomitee päevilt, mida nõukogude ajal juhtis Poleðtðuk. Mait Metsamaa vastas Valve Kirsipuu arupärimisele keskturul valitseva seadusetuse kohta vahetult enne lahkumist linnavalitsusest noomivalt. Väide, nagu tegeleks keskturu uus juhtkond raha väljapressimisega ei vasta tõele, kirjutas ta. Kuna teil väljapressimist kinnitavad faktid puuduvad, tulnuks selline küsimus esitamata jätta, heitis Metsamaa Kirsipuule ette.

Küsimusele, kuidas Poliðtðuk ise väljapressimise süüdistusi kommenteerib, vastab ta: «Püüdke leida olgu või üks kaupmees, kes oleks mulle sendigi tasku pistnud.» Peagi tahab Poliðtðuk sõita Soome, et valida välja uus auto, mida Eestis polevat veel nähtud. Tasumine toimub nagu ikka sularahas, lausub ta.