Varuosadest Land Roverile

Rääkides Land Rover’i varuosadest tuleb siin, nagu teistegi autode puhul, teha vahet uute ja kasutatud varuosade vahel.
Sellel lehel peatumegi mõlemal rühmal pikemalt.
Uued varuosad omakorda jagunevad originaal-, OEM ja B-Varuosadeks.
Lisaks võib tuua ka eraldi välja asendusvaruosade grupi.

UUED VARUOSAD

Originaal varuosad on detailid, mis on valmistatud sõiduki tootja enda või tema poolt volitatud valmistaja poolt. Eestis on võimalik originaalvaruosasid osta nii sõltumatute Land Roveri varuosade müüjatelt, kui kohaliku Land Rover’i esindaja käest, kelleks on Inchcape Motors Estonia OÜ. Lisaks saab tellida originaalvaruosi ka internetikaubamajade vahendusel. Neil mõlemil peatume allpool pikemalt.

PLUSSID: Tellides originaalvaruosasid volitatud varuosade maaletoojalt auto VIN koodi alusel, on väga väike risk saada vale detail, sest varuosa valitakse välja varuosaprogrammi,  detailikataloogide ja skeemide abil. Ka on võimalik valesti saabunud detail neile tagastada.

MIINUSED: Veidi kõrgem hind.

MÄRKUSED: Tellides originaalvaruosasid sõltumatu Land Rover varuosa müüja kaudu, on neid reeglina võimalik saada soodsama hinnaga kui esindusest ja seda tavaliselt mitte rohkem kui 2 nädala jooksul.
Land Rover’i originaalvaruosad on võimalik ära tunda pakendile trükitud kirjade või kleebise järgi.

B-Varuosad on detailid, mis on valmistatud kolmandate tootjate poolt. Hoolimata tehase logo puudumisest on tegu reeglina kvaliteetsete toodetega. B-varuosasid saab tellida kohalike sõltumatute Land Rover´i varuosade müüjate kaudu või internetikaubamajade vahendusel.

MIINUSED: Omal käel internetikaubamajade vahendusel tellides peab teil olema kas rahvusvaheline krediitkaart või selle puudumisel tuleb maksta pangale kopsakas summa rahvusvahelise maksekorralduse eest. Samuti on risk tellida vale detail, mille tagastamine on postikulude tõttu tihti mõttetu. Tellides tuleb olla tähelepanelik, sest reeglina on seal hinnad kuvatud ilma käibemaksu ja transpordikuludeta.

PLUSSID: Suhteliselt kiire tarne – tavaliselt 5 ja 7 päeva vahel. See oleneb suuresti ka tarnijast ja tarneviisist. Mõnede detailide puhul tuleb arvestada ka kauem kestva tarnega. Oluliselt odavam hind, kui esindusest tellitavatel originaalosadel.

MÄRKUSED: Eestis on kohapeal olemas kõigi kolme Euroopa suurima B-osade tootja ( Bearmach, Allmakes, Britpart – lingid! ) edasimüüjad.

OEM (Original Equipment Manufacturer)Varuosad on detailid mis on valmistatud sõiduki tootja poolt välja valitud või volitatud valmistaja poolt. Eestis on võimalik OEM varuosasid tellida kohalike sõltumatute Land Rover´i varuosade müüjate kaudu või internetikaubamajade vahendusel.

MIINUSED: Omal käel internetikaubamajade vahendusel tellides peab teil olema kas rahvusvaheline krediitkaart või selle puudumisel tuleb maksta pangale kopsakas summa rahvusvahelise maksekorralduse eest. Samuti on risk tellida vale detail, mille tagastamine on postikulude tõttu tihti mõttetu. Tellides tuleb olla tähelepanelik, sest reeglina on seal hinnad kuvatud ilma käibemaksu ja transpordikuludeta.

PLUSSID: Oluliselt odavam hind, kui esindusest tellitavatel originaalosadel, kuid sama kavaliteet. Suhteliselt kiire tarne, tavaliselt 5 ja 7 päeva vahel. See oleneb suuresti ka tarnijast ja tarneviisist. Mõnede detailide puhul tuleb arvestada ka kauem kestva tarnega.

MÄRKUSED: OEM varuosasid realiseeritakse peamiselt läbi suurte hulgimüüjate. Eestis on kohapeal olemas kõigi kolme Euroopa suurima Land Rover´i varuosade hulgimüüja ( Bearmach – http://www.bentleypublishers.com/land-rover/, Allmakes – http://www.allmakes4x4.com/ , Britpart – http://www.britpart.com/ NB! lingid külge! ) ametlikud esindajad.

KASUTATUD VARUOSAD:

Taastatud varuosad: Selliseid varuosasid on võimalik tellida paarist varuosadega tegelevast firmast. Enamjaolt on tegu kapitaalremondi läbinud mootorite, käigukastide, sildade või muu sarnasega.

MIINUSED:
Omal käel intrenetikubamajadest tellides on risk tellida vale detail, mille tagastamine on postikulude tõttu tihti mõttetu.

PLUSSID: Suhteliselt kiire tarne, aga oleneb suuresti ka tarnijast ja tarneviisist. Soodne hind ja kaasa antav garantii võimaldavad nii mõnegi kalli osa võrreldes uuega kordades odavamalt kätte saada. Sageli pakutakse taastatud detaile parendatuna e. muudetud on esialgset konstruktsiooni vastupidavamaks.

MÄRKUSED: Eestis tegelevad taastatud varuosade vahendamisega kõik suuremad sõltumatud Land Rover´i varuosade müüjad.

Tavalised pruugitud varuosad: Nende valik on Eesti väiksuse ja vähese autode arvu tõttu üsna kõikuv.Samas on enamlevinud mudelitele olemas pea kõik nõutud varuosad. Hetkel on Eestis vaid üks suurem ainult Land Rover sõidukitele kasutatud varuosade pakkumisele keskendunud ettevõte.

MIINUSED: Selliseid detaile ostes peab alati väga täpselt teadma, millist juppi vaja on, sest eksimise oht on siin suur. Valikuvõimalus paraku vägagi piiratud. Vana asi on aga teatavasti ikkagi vana asi ja keegi ei tea kaua see veel kestab.

PLUSSID: Esmalt loomulikult väga soodne hind ja võimalik saada vajalikust sõlmest vaid Teile vajalik osa, kui esindusest tuleb osta kogu uus sõlm.

MÄRKUSED: Pruugitud varuosade valik on Eesti väiksuse ja vähese autode arvu tõttu üsna kõikuv. Kui Teil tekib vajadus mõne sellise osa vastu, siis võtke ühendust Klubiga ja me üritame aidata. Heitke ka pilk Eesti Land Rover-i Klubi foorumi varuosade müügisektsiooni.

ASENDUS VARUOSAD

Vene päritolu varuosad: Osa Land Rover’i omanikest on veel nõukogudeaegse taustaga ja seega harjunud mõtlema välja alternatiivseid lahendusi autode odavamaks remontimiseks.Seega proovitakse odavamalt toime tulemiseks leida asendusvaruosasid.

MIINUSED: Peab väga täpselt teadma originaalse varuosa parameetreid ja mõõtmeid. Tihtipeale eeldab kõvasti nokitsemist ja otsimist, et sobiv detail leida. Päris paljusid detaile tuleb mugandada, et need sobiksid.

PLUSSID: Soodsama hinna tõttu on selline tegevus päris levinud. Paljud tihendid, simmerid, laagrid ja muud detailid sobivad ilma erilise pingutuseta.

MÄRKUSED: Nõuab eelteadmisi ja palju vaba aega, et sellise tegevusega tegeleda. Tulemus aga võib olla oluliselt soodsama hinnaga kui originaaldetaile kasutades. Päris palju kasutatakse vene päritolu detaile just elektrisüsteemide remontimisel.

Lääne päritolu varuosad: Sellist lahendust, kus ühe lääne auto varuosa asendatakse teisega tuleb üsna harva ette. Pigem võib sellest rääkida kapitaalse ümberehituse korral. Näiteks mootori , käigukasti või sildade asendamisel.

Ise tehtud varuosad: Sellist lahendit, kus lastakse ise valmistada uus vajalik detail, tuleb oskuslike treialite-freesijate vähesuse tõttu üha harvem ette. Samas on vahel odavam või kiirem lasta kohalikul metallifirma treialil teha vajalik vidin siin, kui see Inglismaalt tellida.

MIINUSED: Peab väga täpselt teadma originaalse varuosa parameetreid ja mõõtmeid. Tihtipeale eeldab kõvasti otsimist, et leida sobiv firma ja mees, kes tuleks selle tööga vajalikul tasemel toime Kunagi ei saa 100% kindel olla materjali kvaliteedis millest vajalik jupp tehakse ja kas see alati ka õiges mõõdus välja tuleb.

PLUSSID: Võimalus ise valida sobiva hinna ja kvaliteediga töö teostaja ning tooraine.

MÄRKUSED: Nõuab palju vaba aega, et sobilik firma leida.

VARUOSAD POSTI TEEL

Internetikaubamajad: Lihtsaim ja mugavaim viis vajaliku detaili tellimiseks otse müüjalt arvuti juurest lahkumata. Toome ära nimekirja suurematest Land Rover’i osadele spetsialiseerunud internetikaubamajadest: http://landroverclub.ee/varuosade-muujad-valismaal/