Inchcape Motors Estonia OÜ kliendileht – aprill 2013

Vanim omasuguste seas
Eesti Land Roveri  Klubil on hea meel Inchcape Motors Estonia OÜ (IME) klientidele tutvustada Eesti vanimat Land Rover tuletõrjeautot – autot mis veel mõni aasta tagasi oli ka ühtlasi vanim Land Rover Eestis.
Palun saage tuttvaks –  Land Rover Seeria I 88“ Fire Engine. LHD Export
pilt1.jpg

Auto sünniloost
Jutuks olev auto sai endale raaminumbri 114701550 ja kanti tehase väljastusraamatusse 29.11.1956. Juba järgmisel päeval võttis see punane tuletõrjeauto suuna Soome, et jõuda maaletoojale OY Suomen Autoteollisuus. 1997cc bensiinimootoriga varustatud auto edasimüüjaks oli Rengaskonttori Oy, kellele see tarniti 21.01.1957. Auto tellijaks oli Turu ja Pori lääni põhjapoolseim nurk Karvia kunta. 13.02.1957 kanti auto Soome registrisse ja väljastati number EZ – 54. Auto oli valla ainus tuletõrjeauto kuni aastani 1966 ning püsis operatiivsõidukina komando teenistuses kuni aastani 1989, olles lõpuperioodil kasutusel peamiselt suvistel maastingupõlengutel. Autol oli tehasest tulles peal 180 l veepaak (demonteeriti 1962) ja võimas tagaasetusega pump. Pump oli eriti töökindel ja suure tootlikkusega ning seda kasutati paakautode täitmiseks. On märkimisväärne, et autole pole tema kasutusaja jooksul tehtud Soomes ühtegi suuremat remonti.

Auto teekond Eestis
1994. aastal otsustas Karvia kunta kinkida selle auto Viru-Nigula vallale, et aidata siinseid pritsimehi. Auto oli tänu oma tõhusale pumbale aktiivselt kasutuses 21. sajandi algusaastateni. Samas avaldas pea 50 aastane vanusekoorem oma mõju ning väsiva mootoriga auto oli üha harvemini kasutusel. Kui Eesti Land Roveri Klubi aastal 2000. auto avastas, oli see jõudnud staadiumisse, kus ilma ulatusliku remondita edasi ekspluateerida poleks seda saanud. Seetõttu tegi MTÜ Eesti Land Roveri Klubi vallale ettepaneku see klubile taastamiseks üle anda. Toona kahjuks see ettepanek valla poolt heakskiitu ei saanud . Tõsi, klubi hoidis autol aeg-ajalt silma peal ja tundis ta käekäigu vastu huvi. Auto anti kohalikule tuletõrjeseltsile hoiule, kus temaga õnneks või kahjuks midagi ei tehtud. Õnneks oli auto kõik need aastad kuivas ruumis hoiul.

2007. aastal otsustas Klubi taas omavalitsusega tihedamalt suhtlema hakata ning tänu valla vastutulelikkusele õnnestus seda autot Land Roveri sünnipäevapeol ka laiemale üldsusele esitleda.

Ka 2008. aastal toimunud esinduslikul Land Roveri 60. ja Klubi 10. sünnipäeval seisis see auto koos kõigi teiste Eestis olevate Land Rover tuletõrjeautodega ühtses rivis. See suurüritus andis klubi juhatusele uue tõuke alustamaks taas vallaga läbirääkimisi auto loovutamiseks.

Peale pikki läbirääkimisi langetas Viru-Nigula vald 19. juulil 2009 otsuse auto loovutamiseks Eesti Land Roveri Klubile. Algas kinkelepingu ja tehnilise dokumentatsiooni ettevalmistamine ning päädis see 9. detsembril 2009 auto üleandmise ja lepingute allkirjastamisega. Juba 26.juunil 2009 otsustati avada SEB Pangas uus sihtotstarbeline arveldusarve. Juhatus leidis, et eraldi arveldusarve abil on tagatud projekti rahade kasutamise parem jälgimine ning peamiselt annetuste teel kogutud vahendite läbipaistvam haldamine. Algas kibekiire vajaliku tehnilise kirjanduse hankimine ja finatsvahendite otsimine, et taastamisprojektiga algust teha.

8. juunil 2010. allkirjastati IME-ga leping, mis tagas projekti jaoks suurtoetuse. Järgmise poolteise aasta jooksul kogutud finantsvahendid andsid võimaluse alustada klubi liikmete ühiste jõududega auto koost lahti võtmist. Vahepeal takerdus protsess veidi projektijuhi ja sobivate koostööpartnerite ning detailidele hoiukoha leidmise taha, kuid auto taastamiseks ettevalmistamine sai uue hoo sisse juba märtsis 2013. Tänaseks on auto taastamine saanud hoo sisse ning toimub osade defekteerimine ja vajalike varuosade otsimine/hankimine.

Ootame annetusi MTÜ Eesti Land Roveri Klubi arveldusarvele 10220103775015 SEB Pangas.

Arve on sihtotstarbeline ja mõeldud AINULT klubile üle antud unikaalse Land Rover tuletõrjeautoga seonduvate rahaliste vahendite ja tehingute tarvis.

Auto taastamist on lisaks IME-le toetanud ka paljud eraisikud ja firmad. Anna ka Sina oma panus väärtusliku auto taastamiseks!

Lisapilte ja infot leiate:
http://www.facebook.com/pages/Land-Rover-Series-I-Fire-Engine-renovation/217126224968469  

Lugupidamisega,
Kristjan Vaarmann
Eesti Land Roveri Klubi juhatuse liige

Piltide autorid:
Kristjan Vaarmann
Kati Agasild
Veiko H.
Mari Koger 

 

 pilt2.jpgpilt3.jpgpilt4.jpgpilt5.jpgpilt6.jpgpilt7.jpg