Postimees 01 11 97

Land Rover ei ole Jeep 

 PEETER MIKKOV

See tehti allakirjutanule intervjuu käigus Brian Linterniga kohe selgeks, kui ma võhikule iseloomuliku iseendastmõistetavusega kasutasin terminit dzhiip kui midagi niisugust, millega sobib tähistada kõiki tugevaid neljarattaveoga autosid Suzuki Vitarast kuni Jeep Grand Cherokeeni välja. Seda, et maastikuauto täiesti korrektne vaste inglise keeles on cross-country car, sain Saagpaku sõnaraamatust teada alles hiljem.

«Land Rover on rover», selgitas väärikalt hallipäine dzhentelmen, kes on sedasorti autodega tegeldes mööda saatnud viimased 22 aastat oma elust. Ning Range Rover (tehniliste näitajate poolest sama mis Land Rover, kuid luksuslikum), on maastur, millega Buckinghami paleesse vastuvõtule saabumine ei olegi etiketi rikkumine. Millal meie rikkad ja ilusad asuvad neid Kadriorgu presidendipalee ette parkima, on nüüd ainult aja küsimus, sest sellest nädalast on Roverite perekond Eestis Tallinna BMW keskuses ametlikult esindatud (aastast 1994 kuulub Rover sinivereliste inglaste suureks kurvastuseks teatavasti BMWle).

Möödunud laupäeval firma Highland Marketing korraldatud esitlusel kolme erineva Roveri võimeid demonstreeritigi. «Eesti ei ole maa, kus saaks näidata kõike, millega üks Land Rover hakkama võib saada,» kurvastas Brian Lintern enne etteastet. Kokkutulnud huvilistel oli võimalik jälgida sõitu ekstra selleks puhuks ehitatud rajal: üle mäekünka, läbi murda, järsult üles ja alla, siis veekraav, kaldtee ja trepp-takistus. Seda, et Brian on oma ala andunud fanaatik, näitas ka see, et ta pärast ametliku osa lõppu oma initsiatiivil veel mitut autotäit huvilisi, suures osas lapsi, läbi takistusraja sõidutas.

«Mulle on küll öeldud, et täiskasvanud inimene peaks asjasse teistmoodi suhtuma, kuid – me saame küll kogenumaks ja targemaks, aga see ongi kõik!» naeris mees, kelle käe all on ekstremaalsetes tingimustes auto valitsemist õppinud Briti Armee eriväeosade võitlejad, julgeolekuteenistuste töötajad ja kellel on selja taga tuhandeid läbisõidetud miile paigas, kus ei teatagi, mis asi tee on.

Vaatamata jahedale ja tuulisele ilmale jäid enam-vähem kõik rahule – soovijad võisid proovida oma kätt ja silma paint-balli laskmises (märklaua, mitte Roveri pihta), lapsed said joonistada, Akropoli turvameeste osalusel etendus lühinäidend «Emil Rutiku päästmine pättide käest» ja kel eriti vedas, võitis loteriil tasuta õppesõidutunnid Land Roveriga. Stiilseks lõpetuseks pealelõunale oli ehtinglaslik kellaviietee.