Eesti Ekspress 28 10 99
Eesti Ekspress 28. oktoober 1999
Kodumaa
KUULSAIM EKSITUS – Pettuse läbi miljonäriks saanud endise linnaametniku Raivo Joksti juhtumit arutab kohus kolmandat korda. Mees ise elab rahulikult maamajas.
LEGENDI ALGUS: Kolme aasta eest kirjutas Eesti Ekspress loo linnaametnikust, kes surnud vanaprouale "lapse tegi".
Vale mees, õige nimi
HELEN URBANIK
Keskeriharidusega jurist Raivo Jokst läheb 1991. aastal tööle Tallinna Linnavaraametisse. Ta on siis 23 aastat vana.
Esimene palk on 750 rubla. Kolleegid ütlevad, et paberimajanduses on mees tipp-topp. Ainult kohtus esineb nii, nagu "parasjagu tuul puhub".
Jokst elab naisega Sauel üürikorteris, kahe aasta pärast sünnib perre pisike tütar.
1992 Pikad järjekorrad Toompeal perekonnaseisuameti arhiivi ees looklevad ümber Nevski katedraali. Inimesed nõuavad tõendeid sugulaste kohta, kelle vara on äsja hakatud tagastama.
Ka linnaametnik Jokstil on arhiivi asja, kuid tema sabas ei seisa. Toonitud klaasidega prille kandev noormees esitab palved arhiiviprouadele alati väga viisakalt. Kui Jokst juhtub neist aga tänaval mööda minema, pole tal teretamiseks mahti.
Jokst annab oma tädi Eve Kaugeranna nimel sisse avalduse Haaberstis asuva endise talumaa tagasisaamiseks. Neljakümnendatel päris selle talu oma emalt Anna Einmann, kelle nimi langeb täpselt kokku Joksti tädi vanaema nimega. Enese teadmata kirjutab tädi muude dokumentide hulgas alla paberile, millega loobub maast Joksti kasuks.
1994 21. märtsil vaatab Tallinna linnakomisjon abilinnapea Jaak Saarniidu juhtimisel läbi 196 taotlust õigusvastaselt võõrandatud vara kohta. Teiste seas käib istungi konveierilt läbi ka Joksti tädi oma ning pisut üle nelja hektari maad läheb Jokstile.
1996 Eesti valitsuse otsust, mis lubab maa võõrandada, ootab Jokst täpselt kaks aastat. Ilma selleta ei tohi ta aga maad müüa.
Mõni päev pärast 19. märtsi valitsuse istungit ostab AS Helletor maa Joksti käest 3,9 miljoni krooni eest. Mitme vahendaja kaudu läheb Haabersti ringil asuv kinnisvara hiljem AS Ühinenud Autode omandusse.
Jokst saab tasu ligi 300 000 krooniste portsudena oma Hansapanga arvele. Mõne nädalaga võtab Jokst raha pangast välja.
8. mail Jokst enam tööle ei tule. Kuue päeva pärast laseb tollane linnavaraameti juhataja Eve Fink tööluusija ametlikult lahti.
Samal suvel ostab Jokst Meriväljale maja. 500-seeria BMW. Ericssoni ja Dancalli mobiiltelefonid. Nüüd juba endisele naisele korteri Tallinnas. Ükski asi ei kuulu ametlikult talle, vaid näiteks emale või uuele elukaaslasele Pille Anierile.
Uurija lükkab 61aastase sünnitaja teooria ümber
4. oktoobril algatab majanduspolitsei ootamatult rikkaks saanud Joksti vastu kriminaalasja ilmselt mõne kadeda tuttava kaebuse peale. Majanduskuritegude osakonna vaneminspektor Maarika Pähklemäe kahtlustab alguses halvimat: Jokst on võltsinud pabereid ja teinud oma tädi isast Karl Egon Einmannist Härma talu endise omaniku Ann Einmanni poja. Vanaproua oleks pidanud sünnitama oma üheksanda lapse 61aastasena. See legend läheb käibele ka ajakirjanduses.
Jokst on tagaotsitav. Piirivalveametil palutakse teda maalt mitte välja lasta. Ometi sõidab mees novembris takistamatult paariks nädalaks "reisimise huvist" välismaale.
29. novembri Eesti Ekspress kirjutab Jokstist kui zombimemme kunstlikust viljastajast. Samal ennelõunal tuleb Jokst koos advokaat Olev Kuklasega kriminaalpolitsei uurimisosakonda Tuulikki Kantola juurde esimesele ülekuulamisele. Ta tunnistab, et ei mäleta maa tagasisaamisest midagi.
Uurija Kantola tegeleb Joksti juhtumiga järgmise aasta juulini. Toimub kolm läbiotsimist.
Linnavaraametist kadunud Härma talu toimikut nr 5206 ei leita ei Joksti Merivälja majast ega uue elukaaslase Tõrva kodust, samuti mitte autost. Jokstilt konfiskeeritud kaks mobiiltelefoni ja üks komplekt autovõtmeid seisavad koos hulga tähtsusetute dokumentidega siiani politseis hoiul.
Tõrvas jutustavad Joksti elukaaslase lapsed uurijale, kuidas nad käisid "issiga" sooja mere ääres suvitamas, ning näitavad albumist kaamelite ja palmidega pilte. Jokst ise tunnistab, et andis poole maa müügist saadud rahast tädi Eve Kaugerannale. Tegelikult andis ta tädile ainult 400 000. "Minule jäänud raha kulutasin ära, raisates seda," möönab Jokst ülekuulamisel.
Toompea arhiivis ajab uurija kahe Einmanni sugupuu jälgi. Ta saab teada, et aastal 1898 sündis Eestis mõnekuuse vahega kaks Anna Einmanni nimelist tüdrukut. Üks neist on Härma talu pärija, teine kaugelt sugulane Raivo Jokstile. Omavahel kaks Annat seotud ei ole.
Kantola kuulab üle 17 inimest, teiste seas endise abilinnapea Jaak Saarniidu. Keegi neist ei tea, ei mäleta või ei ütle, kes tegeles linnavaraametis Joksti pere toimikuga: kas Jokst ise või mõni teine ametnik.
Kui uurija Kantola oma töö lõpetab, ei taha Joksti kriminaalasja 476 lehekülje paksune toimik enam hästi koos püsida. 61aastase sünnitaja teooria lükkab uurija ümber.
Süüdistuses kirjutab ta, et Jokst jättis tagastamisdokumentides mulje, nagu oleks tema sugulase sünnitanud 27aastaselt hoopis teine naine.
Endine linnaametnik elab rahulikku rantjee-elu 1998 25. novembril mõistab Tallinna Linnakohus Joksti süüdi kelmuses ja riigile kahju tekitamises.
Karistus kaks aastat ja kuus kuud poolkinnist vanglat.
Linnaplaneerimise amet arvutab, et otse Õismäe Maksimarketi kõrval asuv maa võiks praegu olla väärt 6,2 miljonit krooni. Nii palju peaks Jokst riigile tagasi maksma.
Jokst kaebab otsuse edasi. Ringkonnakohus ei mõista teda õigeks, kuid saadab asja täiendavale uurimisele.
1999 Uurija Kantola kulutab Jokstile jälle mitu kuud. Toimikule lisandub teinegi köide, milles on 194 lehte. Süüdistuskokkuvõte ise võtab tihedas kirjas 16 lehekülge.
Jokst elab suurema osa ajast Otepää lähedal pisikeses maamajas. Ametlik aadress on üürikorter Tõrvas. Kohtu loata ei tohi ta elukohast lahkuda, isegi samas Tõrva kortermajas uue korteri üürimiseks peab hankima nõusoleku.
Tööl mees ei käi, sest on invaliid (II grupp, hingamis- ja südamepuudulikkus, pension 1025 krooni kuus). Kevadel proovis Tartus astuda avatud ülikooli juurateaduskonda, ent jäi konkursiga välja.
Ajakirjanikega ta rääkida ei soovi. Endist linnaametnikku kaitseb tippadvokaat Aleksander Glikman koos kolleeg Kuklasega. "Meie arvamus on, et Jokst pole rikkunud ühtegi seadust," on Kuklase napp kommentaar.
8. novembril võtab Tallinna Linnakohus valele mehele tagastatud maa juhtumi kolmandat korda käsile.
2000 Mais saab pool sajandit tühjana seisnud endise Härma talu maa peal valmis uhke autokeskus, kus müüakse BMWsid ja Land Rovereid. Ehk leiab ka "zombimemme viljastaja" saaga selleks ajaks lahenduse.